SAMTALET

2013-02-05
"Låt inte missbruksvård bli ickefråga”
2012-11-22
Sista alkoholmötet i Helsingborg?
2012-10-25
Drugnews i vimlet på Drogfokus
2012-05-28
Mexiko vill se global droglösning
2011-11-24
Petzäll och beroendefrågan
2010-11-23
Het marijuanadebatt på Drugnews Café
2010-05-21
”Jag är radikal, inte liberal”
2009-09-22
Drugnews i vimlet i på alkoholmötet
2009-05-13
Drugnews i vimlet på narkotikamässan
2009-02-11
”Städer har de drogproblem de väljer”
2009-01-28
Damberg lämnar växande UNF
2008-10-30
”Starka kvinnor kan hejda Indiens drogproblem”
2008-09-09
Hon slåss för Australiens urinvånare
2008-02-20
Åsa, pappa och boken
2007-12-04
Reklam ökar ungas drickande
2007-09-18
Tack för dina rader, Joanna!
2007-08-17
"Tillåt folk att ta droger"
2007-05-09
”Lyssna mer på de anhöriga”
2007-04-30
”Min mamma drack”
2006-11-07
Kan man vara både full och fri?
2006-09-25
Svårt lobba för alkoholfritt
2006-03-24
Flaskan som ursäkt och frihet
2006-02-13
Svensk doldis vill ändra EU:s alkoholpolitik
2006-01-16
Sorads nya chef orolig för ekonomin
2005-10-14
-Spriten lite dyrare utan Systembolag
2005-09-12
- Att jag är nykter påverkar andra
2005-06-12
Vem bestämmer EU:s drogpolitik?
2005-02-15
"Ravepoliser” jobbar vidare
2005-01-17
-ECNN ingen spågumma om EU:s drogproblem
2004-05-03
”Drogförebyggare bör lära av tobaksprevention”
2004-02-03
”Är knark så farligt egentligen?”
2003-05-06
Går hasch, amfetamin, LSD och ecstasy att ”bruka”?
 
 

Ungas alkoholsnack en viktig barometer

”Fan va full jag va i fredags, alla som inte super e töntar”. Så skriver en 15-årig pojke på mötesplatsen Lunarstorm. Och nog stormar det kring alkoholfrågan, konstaterar Drugnews medarbetare Elin Lundgren som samlat några ungdomars tankar.

En av Sveriges största mötesplatser för ungdomar på internet är Lunarstorm. Där kan människor presentera sig själva, ta kontakt med varandra och diskutera. Som moderator för ämnet Nykterhet där följer jag intresserat snacket. Frågor som varför man väljer att bli nykterist och hur många alkoholister det finns blandas med inlägg typ ”supa är kul”.
Jag har samlat några exempel skrivna av ungdomar under 18 år.


Att alkohol ses som något som hör till blir tydligt då man läser inläggen. Det kan handla om att framhäva sig själv på någon ”coolhetsskala” även om allt nog inte har förankring i verkligheten. Men kan nog vara en barometer på ungas inställning.




Hur kan man hålla sig nykter?


13-årig flicka


Exempel:
”Jag älskar att supa.....det gör jag varje helg!!!”, ”FULLT ÖS MEDVETSLÖS!
man lever bara en gång...” (Flicka, 15 år)

”Om jag super varje helg inte fan har jag problem med Alkoholen då?”( Pojke, 17 år)

”Supa de é bra.” (Pojke, 12 år)

”Hur kan man hålla sig nykter. Visst jag e bara 13 år men jag har iaf krökat i typ ett halvår, längsta tiden nykter e en månad och det va bara för att jag inte fick tag i nåt…” (Flicka, 13 år)

”asså ere nåt fel att supa när man e 15 år??? folk verkar tycka så ju jag vill supa på HELGERNA för de e kul o gott!!!”( Flicka, 15)


När vuxna talar om alkohol använder man gärna ordet ”måttlig” som en måttstock för hur drickandet som norm ska se ut. Måttlig kan härröras till det typiskt svenska ordet ”lagom” som ju innebär varken för mycket eller för lite. Den här inställningen, att så länge det handlar om lagom mycket är det ingen fara med alkoholen, finns också hos ungdomar.




Lite alkohol lite då å då kan väl inte skada...


14-årig pojke


Exempel:
”hej alla super mesar!”, ”jag är INTE nykterist, kommer aldrig att bli det heller. ni är så jävla anti mot allt som kallas farligt. Men dricker man alkohol i lagom mängd och inte allt för ofta, typ varje helg. jag dricker bara när det är typ nyår och midsommar, och sånna saker.
jag ville bara säga... TÖNTAR” (Flicka, 15 år)

”Men ibland vill man ändå göra kvällen lite speciell. bara man dricker i måttliga mängder så tycker jag att det inte är några problem.”(Flicka, 16 år)

”Lite alkohol lite då å då kan väl inte skada...”, ”tro inte att ja e nån jvla fjortis nu som super varje helg...”, ”dricker nästan aldrig... ”, ”men om man kan kontrollera sitt drickande så skadar de väl inte om man dricker nån gång ibland ”(Pojke, 14 år)


Synen på dem som av olika anledningar valt att inte dricka alkohol är ibland hänsynslös. Ordet tönt är det som förekommer oftast i negativa beskrivningar av nykterister. Varifrån kommer de värderingarna? Är det något som de har med sig hemifrån? Eller är det så att i media skildras ofta att använda alkohol som det vanliga, och allt som därför avviker är konstigt och därför just töntigt?

Exempel:
”Jag tycker att man inte har nåt liv om man inte dricker det är bara töntar som inte dricker!!” (Pojke, 14 år)

”vadå nykterhet?! skit snack alltihop......va gör ni på en fest utan alkohol?! dricker läsk?” (Pojke, 15 år)

”fan va full jag va i fredags, alla som inte super e töntar!!!” (Pojke, 15 år)

”ere kul å va nykterist eller...? fyfan!” (Flicka, 15 år)


Många inlägg handlar om hur roligt det är att supa och att livet skulle vara mycket tråkigare om man inte hade tillgång till alkohol. Att i så ung ålder underskatta sin egen förmåga att ha kul och kanske också lära sig att det händer saker som inte händer annars, både bra och dåliga, när alkohol är med i bilden, ger nog inga goda förutsättningar för att lita på sig själv i vuxen ålder.




Vad vore livet utan sprit och knark? Det vore jävligt tråkigt!!!


14-årig pojke


Exempel:
”hm.......dom som blir aggressiva när dom super bör nog bli nykterister, men annars, fan va tråkigt livet skulle va utan alkohol......sup som ett as!!” (Pojke, 15 år)

”Varför bör alkohol förbjudas??? Är inte det änns ensak om man vill dricka eller inte? Visst händer det att man gör dumma saker, som man kanske ångrar dan efter... men ibland kan man ju ha skéta kul!!! Näää, skulle inte alkohol finnas skulle världen va allt trist...” (Flicka, 16 år)

”Vad vore livet utan sprit och knark det vore jävligt tråkigt!!!” (Pojke, 14 år)

”Alla älskar alkohol, Livet kan ju oxå va bra utan...men. Livet känns lite bättre med alkohol oxå! Alltid blir man lika glad” (Flicka 15 år)

”Klart man super om de é fest!!! annars é de dött ju” (Pojke, 16 år)


Att fest för många är detsamma som att dricka alkohol är ingen nyhet. Vuxnas fester innehåller ofta alkohol och det finns därför ingen anledning för ungdomar att tro att deras fester ska se ut på något annat sätt.

Exempel:
”Jag älskar alkohol! varför ska man vara nykter för? Man e ju det på dagarna o så men på helgerna vill jag iaf kunna slappna av för fan! hehe, ge mej det ni andra inte vill ha då, t.ex. en explorer! jätte många alkoholist pussar/ (Flicka, 15 år)

”Jag tycker att det är bra att det finns alkohol. Det är skönt att bara gå ut och ta en cider eller öl med några kompisar. Sitta hemma hoss dom och sitta framför tv och ta en öl eller när man har tjejmiddag att det finns lite alkohol. När man ska fira någons födelsedag, Festa.” (Flicka, 16 år)


Även om många ungdomar har en tillåtande inställning och är direkt okunniga om alkoholproblemen, så finns det faktiskt även de som varken dricker eller har en glorifierad bild av alkoholen.




Jag blir jävla trött på folk som skryter om att de ska zUpA och bli packade


16-årig pojke


Exempel:
”Hej! Jag har blivit så jävla trött på folk som går runt och skryter om att de ska ”zUpA” under helgen och att de ska bli helt ”packade”. Jag tror de flesta håller med mig. Liksom det verkar ju som att de PLANERAR att de ska supa sig fulla under helgen, det är ju som att säga = jag vill visa status.” (Pojke, 16 år)

”Jag är 16 år och har ALDRIG druckit alkohol/sprit, rökt, snusat eller knarkat. (Tänker inte göra det heller). Jag vet inte riktigt varför men det är nog för att jag sett verklighet och haft det under min uppväxt där man sett när det gått dåligt för folk.” (Pojke, 16 år)



moderator på Lunarstorm


Utskriftvänlig sida.

 

 NAVIGATÖR


 LÄS MER I DRUGNEWS

2007-03-16
» Spritlangare på sajt – en reklamkupp?
2009-08-17
» Ny generalsekreterare för UNF
 
Unga gör som vuxna

• Alkoholkonsumtionen i Sverige är högre än på hundra år. I snitt dricker idag svensken, omräknat till ren alkohol, över tio liter årligen, en nära 25-procentig ökning sedan EU-inträdet.

• Debutåldern är kring 13 år, sju av tio elever i nian dricker alkohol, snittkonsumtionen är fyra liter ren sprit bland 15-16-åriga pojkar och 2,9 liter bland jämnåriga flickor. Nära en fördubbling på femton år.

• Barn som bjuds på alkohol hemma dricker även mer när föräldrarna inte är med.

• Fler berusade barn och unga söker hjälp på ungdomsmottagningar, ex Maria Ungdom i Stockholm. Alkoholförgiftningar har nära tredubblats bland 15-19-åriga pojkar och fyrdubblats bland jämnåriga flickor.

• Det är förbjudet att på lokal (ex restaurang, bar) servera alkohol till unga under 18 år, samma gräns för folkölsförsäljning, och på Systembolaget gäller 20 år.

Källor: bl a Centralförbundet för alkohol- och narkotikaupplysning, CAN, Socialstyrelsens lägesrapport.

 
Länktips/ unga&alkohol

Några andra sajter om ungdom och alkohol:
Ungdomens nykterhetsförbund, (UNF), IOGT-NTO:s Juniorförbund (Junis), Riksförbundet Smart, Drugsmart, Vuxna mot droger, Föräldraalliansen i Stockholm, Barnens rätt i samhället (Bris)



Fotnot: Inläggen här intill på Lunarstorm har inte stått helt oemotsagda, utan ofta ifrågasatts av andra.

 


Copyright © 1999 - 2013. Drugnews och skribenten. Upphovsrättskyddat material. Citera oss gärna, men ange källan! Drugnews använder s k cookies för att spåra om webbfrågor besvarats, samt för besöks- och användarstatistik. Cookies kan kopplas till datoridentitet, inte enskild individ.